
Ні для кого не секрет, що існує система автопілота у вертольотах та літаках. У літаках пілот може передати управління автопілоту, у тому числі для посадки, що дуже корисно в умовах поганої видимості. Автопілот вертольота, після набору висоти, здатний керувати повітряним судном за маршрутом польоту, рухатися курсом і витримувати висоту, здійснювати повороти, але не зможе посадити вертоліт на ЗПС.
Компанія Skyryse пішла далі у своїх випробуваннях і створила систему керування вертольотом із землі, повністю звільнивши пілота від керування повітряним судном. Безпілотна система управління вертольотом отримала назву Luna, що входить у комплект Flight Stack, який включає сенсорні панелі для управління вертольотом. Розробники стверджують, що за допомогою їхньої системи можна будь-який летальний апарат перетворити на дрон. Управління гелікоптером здійснюється за допомогою планшета або джойстика.

Компанія проводить випробування і вже було здійснено не один автономний політ вертольота під керуванням Luna. Система встановлена на вертольоті Robinson R44. Система управління після доопрацювання може бути адаптована для будь-якого вертольота.
Зрозуміло, використовуючи такого роду системи управління виникає питання про безпеку польотів. Кожна з підсистем має потрійне резервування, тобто для того, щоб відбулася відмова, необхідно щоб з ладу вийшли три дублюючі модулі підсистеми, що відповідає за той чи інший параметр пілотування. Чисто теоретичні таку систему можна вважати максимально безпечною. Вертоліт або будь-який інший літальний апарат необхідно обладнати сенсорами, датчиками та станцією радіолокації для оцінки польотної інформації, аналізу параметрів і зчитування даних системою управління Luna.
Luna може бути використана за принципом автопілота для зняття навантаження з льотчика, але і здатна повністю вести політ починаючи зі зльоту і закінчуючи посадкою вертольота. Звичайно ж, вона розробляється в напрямку повної автоматизації польоту без участі пілота. Для цього необхідно також обладнати спеціальними датчиками вертолітні майданчики.

Датчики відстежують ситуацію навколо ЗПС та передають її на вертоліт. Вертоліт зчитує передану інформацію про знаходження інших літальних апаратів та ЗС у районі підльоту до ЗПС, у тому числі безпілотників та дронів. Також вертоліт приймає інформацію про погодні умови, про швидкість і характер вітру, що дозволяє системі проаналізувати всі аспекти і здійснити зліт, пілотування вертольота, а також скласти траєкторію заходу на посадку і безпечно посадити вертоліт. Також вона може самостійно взяти на себе управління у разі виникнення непередбачених ситуацій, втрати контролю управління з боку пілота, або усунути похибки пілотування з боку льотчика за необхідності, щоб мінімізувати ризики виконання польоту на гелікоптері.

За словами фахівців Luna, здатна інтегруватися в системи контролю повітряного руху. Можливо вже незабаром гелікоптери під управлінням оператора здійснюватимуть безпілотні перельоти між містами. Такі гелікоптери можна буде застосовувати у важкодоступних місцях, в умовах надзвичайних ситуацій, де може бути загроза для людського життя. Вже сьогодні Luna показує вражаючі результати і дозволяє кожному спробувати себе в ролі пілота, не маючи ніяких навичок пілотування вертольотом. Прогрес не стоїть на місці, майбутнє за інноваційними технологіями.
Більшість параметрів та алгоритми роботи не розголошуються розробниками, є комерційною таємницею. Зі свого боку, ми можемо розповісти про те, що нам стало відомо, але й спостерігати за випробуваннями за допомогою відео від компанії.
Переглянути презентаційне відео польоту вертольота під керуванням системи Luna можна у нашому Інстаграм профілі.
08 ТРАВЕНЬ 2020